دکتر محمدحسن سمندری

متخصص جراحی فک و صورت و زیبائی


برنامه هفتگی

جراحی فک یا جراحی ارتوگناتیک چیست ؟ - بخش اول

در قسمت ناهنجاریهای فک و صورت به علت های پیدایش این ناهنجاریها اشاره شد در این قسمت به روشهای درمانی آن پرداخته میشود .
ناهنجاریهای ناحیه فک و صورت بر هر دوقسمت بافت سخت (یا استخوان ها) و بافت نرم (یا عضلات و چربی و بافت عصبی و ...)
اثر میگذارند و رشد عادی آن ها را دچار اختلال میکنند و در واقع بافت نرم از بافت سخت زیرین خود تبعیت میکند به همین دلیل در درمان این ناهنجاریها باید هر دو قسمت را در صورت لزوم درمان نمود .

در درمان این نوع بیماریها ابتدا باید مشکلات بافت سخت (استخوانها) درمان شوند چون استخوانها مانند داربست و اسکلت بافت نرم را در جای خود نگه میدارد ، برای ترمیم بافت نرم ابتدا باید داربست آن را اصلاح کرد .
جراحی که برای اصلاح استخوانهای فک بکار میرود ، جراحی راتوگناتیک نام دارد که بر خلاف آنچه مشهور است و حتی بیمه های درمانی به آن اصرار دارند این جراحی ها نه تنها جزء جراحی های زیبایی محسوب نمیشوند بلکه کاملاً درمانی هستند چون باعث از بین بردن نقص بدن شده و کارائی اعضاء حیاتی بدن مانند فک (برای غذا خوردن و صحبت کردن) و بینی (برای تنفس) را بهبود بخشیده و به حالت عادی نزدیک میکند .

اگر چه دلیل اینکه وقتی تناسب و روابط اعضاء صورت بهبود پیدا میکند و به حالت استاندارد نزدیک میشود ، حتماً بر روی زیبایی اثر مطلوب داشته و فرد را زیباتر میکند این جراحی ها اثرات زیبایی هم بر چهره بیمار دارند .
پس از این مقدمه به جراحی ارتوگناتیک میپردازیم .

جراحی ارتوگناتیک ، عملی است که بر روی استخوانهای فک و صورت انجام میشود . برای اینکه این عمل انجام شود ابتدا از سر و صورت بیمار رادیوگرافی استاندارد تهیه شده و با آنالیز این رادیوگرافی ها ، مقدار و جهت جابه جایی فک حین جراحی مشخص می شود .

سپس قالب فک بیمار با استفاده از وسایل مخصوص به دستگاه مقلد حرکات فک منتقل میشودکه این دستگاه نمونه آزمایشگاهی فک بیمار محسوب میشود .

پس از این کار ، ابتدا جراحی که باید بر روی فک بیمار انجام شود با استفاده از این دستگاه شبیه سازی شده و نتیجه جراحی بر روی قالب ها بررسی میشود که به این کار مدل سرجری می گویند . در صورتی که این جابه جایی فک روی دستگاه مناسب تشخیص داده شود ، میزان و جهت جابه جایی هر فک ثبت شده و از آن در موقع عمل برای جابه جایی فک بیمار استفاده میشود .

پس از این مرحله بیمار آماده جراحی است که با بستری شده ، عمل فک انجام میشود . در عمل جراحی فک ، استخوان از محل هایی مشخص (که استاندارد میباشد ) جدا میشود و سپس فک به محل جدید (بر اساس پیش بینی های گفته شده ) برده شده و با پیچ و پلاک ثابت میشود . فیلم انیمیشن (پویا نمایی) این جراحی ها موجود است . پس از جراحی بیمار به مدت یک تا دو هفته از غذای نرم استفاده میکند و دهانش بسته است و پس از آن به تدریج غذا خوردن بیمار عادی میشود .جوش خوردن استخوان فک مانند استخوانهای دیگر بدن یک تا یک و نیم ماه طول میکشد که فقط بیمار در چند هفته اول باید مراقب حرکات و فشارهای روی فک خود باشد .

در مطلب آینده راجع به انواع جراحی های فک مطالبی خواهم گفت .


آدرس مطب : اصفهان خیابان فیض خیابان رحیم ارباب جنب مرکز درمانی روزبه ساختمان آریا طبقه اول
تلفن : 36642982 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیمطالب و مقالاتانیمیشن جراحی اصلاحیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربرنامه هفتگی