دکتر محمدحسن سمندری

متخصص جراحی فک و صورت و زیبائی


برنامه هفتگی

تاریخچه جراحی دهان و فک و صورت بخش نخست

تاریخچه جراحی دهان و فک و صورت در ایران

جراحی دهان و فک و صورت یکی از رشته های تخصصی است که به هر دو رشته پزشکی و دندانپزشکی وابسته است و در بسیاری از کشورهای اروپایی و امریکا برای گرفتن این تخصص ، باید هر دو رشته پزشکی و دندانپزشکی را گذراند که به آن مدرک دو رشته ای ( Double Degree) می گویند . در گروهی از کشورها که ایران نیز یکی از آنها می باشد ، برای گرفتن این مدرک ، شخص باید در دوره رزیدنتی ( دستیاری ) همزمان با گذراندن بخش های تخصصی فک و صورت ، بخش هایی از دانشکده پزشکی را که برای آشنایی بیشتر با این رشته لازم است را نیز بگذراند .

رشته جراحی دهان و فک و صورت ، از زمان جنگ جهانی اول به خاطر تکنولوژی های مدرن جنگی که آسیب های شدیدی به سر و صورت سربازان وارد می کرد و نیاز به بازسازی این آسیب ها به وجود آمد . این رشته نخست در انگلستان شکل گرفت و سپس به دیگر کشورها گسترش پیدا کرد . ( پیش از آن ، این رشته به نام جراحی دهان قسمت کوچکی از درمان های دندانپزشکی را در بر می گرفت ) .

به گفته آقای دکتر منوچهر اقبال ( رییس دانشگاه تهران در سال 1335 ) همزمان با تشکیل دانشگاه تهران ( اولین دانشگاه ایران ) مسئولین وقت دانشگاه به وجود چنین رشته تازه ای در دنیا آگاهی داشتند و در راه اندازی دانشکده پزشکی ( که شامل سه رشته ، پزشکی ـ دندانپزشکی و داروسازی بوده است ) به درست کردن رشته ای به نام جراحی فک و صورت همت گماشته اند و نیز به خاطر نکته ای که در آغاز این نوشته آورده شد ، این رشته را به دانشکده دندانپزشکی وابسته کردند و بنابراین دانشجویان رشته دندانپزشکی و دندانپزشکان از آغاز تشکیل این رشته با درمانهای فک و صورت آشنا بوده و در این رشته فعالیت داشته اند .

اولین بخش جراحی فک و صورت در ایران نخست در بیمارستان رازی تهران ( در خیابان شاهپور ـ وحدت اسلامی کنونی ) به ریاست دکتر هاشم هنجن راه اندازی شد . از سال 1322 آقای دکتر حسین مهدوی به عنوان دستیار دکتر هنجن در این بخش مشغول به کار شد . به گفته آقای دکتر مهدوی ، دکتر هنجن تنها ریاست این بخش را داشت و در زمینه جراحی های فک و صورت کاری انجام نمی داد و به همین خاطر دکتر حسین مهدوی اولین جراح فک و صورت ایران هستند که در این زمینه به صورت تخصصی درمان انجام می دادند .

دکتر مهدوی در سال های 1328 تا 1330 خورشیدی به فرانسه و انگلستان رفتند و دوره جراحی فک و صورت را در آن کشورها گذراندند . در سال 1337 خورشیدی به همت شخص خیری به نام حسنعلی البرز ، ساختمان چهار طبقه ای در کنار بیمارستان امیر اعلم تهران اجاره و برای بخش فک و صورت دکتر مهدوی تجهیز شد . این بخش تا سال 1350 شمسی فعال بود و به درمان بیماران می پرداخت و در این سال بسته شد .

ادامه دارد ....


آدرس مطب : اصفهان خیابان فیض خیابان رحیم ارباب جنب مرکز درمانی روزبه ساختمان آریا طبقه اول
تلفن : 36642982 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیمطالب و مقالاتانیمیشن جراحی اصلاحیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربرنامه هفتگی