دکتر محمدحسن سمندری

متخصص جراحی فک و صورت و زیبائی


برنامه هفتگی

جراحی فک یا جراحی ارتوگناتیک چیست ؟ بخش دوم

در قسمت های گذشته راجع به علت ایجاد ناهنجاری های فکی و روش محاسبه جابه جایی فک اشاره گردید و اکنون در مورد جراحی ارتوگناتیک مطالبی گفته میشود .

جراحی ارتوگناتیک برای جابه جایی فک در موارد زیر انجام میشود :
1 . جلو بودن یا عقب بودن فک بالا
2 . جلو بودن یا عقب بودن فک پایین
3 . وجود مشکل هر دو فک ( جلو یا عقب بودن فک بالا و پایین )
4 . عدم تقارن صورت

در بیشتر جراحی های فک ، برشهای دسترسی به استخوان در داخل دهان زده میشود و به همین علت هیچ برشی روی پوست صورت زده نمیشود و هیچ خط برشی روی صورت باقی نمی ماند البته گاهی برشهای کوچکی روی پوست لازم است زده شود ولی به علت کوچک بودن برشها و بخیه های ظریفی که زده میشود ، جای آنها به سختی قابل دیدن است و خط اسکار آن قابل چشم پوشی و قابل قبول از طرف بیمار می باشد .

برای انجام جراحی فک از روشی به نام استئوتومی استفاده میشود که در این روش استخوان فک بالا از محل های مشخصی بریده شده و پس از جا به جایی فک درباره محل جدا شده با پیچ و پلاک فکی که از جنس تیتانیوم خالص می باشد بهم وصل میگردد تا در محل جدید استخوان جوش بخورد .
برای اصلاح ناهنجاریهای فک بالا ، از روشی به نام استئوتومی لفورت استفاده میشود که در این روش فک بالا از کف بینی و سینوس جدا میگردد . سپس با استفاده از روشی که در قسمت قبل به آن اشاره شد و قبل از جراحی میزان جابه جایی فک مشخص شده است ، فک به موقعیت جدید برده میشود و با پیچ و پلاک ثابت میشود .

چون بینی روی فک بالا سورا شده است ، با جابه جایی فک بالا موقعیت و حالت بینی هم تغییر پیدا میکند و معمولاً افرادی که عمل فک بالا انجام میدهند در ابتدا به نظر می رسد عمل بینی انجام داده اند و لذا در بیمارانی که نیاز به جراحی فک بالا وجود دارد قبل از عمل فک بالا ، نباید جراحی روی بینی انجام شود . زیرا پس از عمل فک ، موقعیت و شکل بینی تغییر پیدا کرده و در نتیجه عمل حالت بینی عوض میوشد و ممکن است بیمار از حالت جدید بینی خود راضی نباشد و نیاز به روتوش مجدد پیدا کند .

نکته مهم این است که در بسیاری از افراد که استخوان فک آنها درست رشد نکرده و اشکالاتی مانند دیده شدن زیاد دندانها یا لثه حین خندیدن یا صحبت کردن یا بهم رسیدن لبها در حالت عادی یا اشکال در تنفس از بینی وجود دارد ، تنها با جراحی فک بالا امکان برطرف کردن این مشکلات وجود دارد ولی متاسفانه گاهی همکاران متخصص ارتودونسی به خواست بیمار یا نظر خودشان درمان بیمار را به سوئی میبرند که جراحی فک انجام نشود که این مسئله باعث بدتر شدن وضعیت بیمار میشود .

باید دانست که عمل جراحی لفورت فک بالا یک عمل استاندارد با حداقل مشکلات و عوارض پس از عمل است که با این عمل میتوان اشکالات رشدی ایجاد شده در بیمار را برطرف کرد و علاوه بر به دست آمدن زیبایی قابل قبول چهره بیمار ، اعمال فیزیولوژیک دهان و بینی مانند تنفس از بینی ـ سلامت لثه و دندانها و صحبت کردن عادی را به بیمار برگرداند .


آدرس مطب : اصفهان خیابان فیض خیابان رحیم ارباب جنب مرکز درمانی روزبه ساختمان آریا طبقه اول
تلفن : 36642982 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیمطالب و مقالاتانیمیشن جراحی اصلاحیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربرنامه هفتگی