دکتر محمدحسن سمندری

متخصص جراحی فک و صورت و زیبائی


برنامه هفتگی

نکته های قبل از جراحی بینی ـ قسمت دوم

همانگونه که در قسمت اول این مطلب گفته شد ، رشد فک بالا در تعیین موقعیت و شکل بینی کاملاً تاثیر دارد و تاثیر آن در بیمارانی که دچار رشد زیاد فک بالا هستند نیز توضیح داده شد در این قسمت در مورد دسته دوم که دچار کاهش رشد فک بالا و یا زیادی رشد فک پایین هستند مطالبی خواهیم گفت .

در قسمت قبل گفتیم که چون بینی روی فک بالا قرار میگیرد با تغییر موقعیت فک بالا شکل و موقعیت بینی نیز تغییر میکند . در افرادی که دچار کمبود رشد فک بالا هستند و فک بالا عقب رفته است حالت صورت به شکل چانه جلو زده و جمع شدن عضلات دور دهان و عقب رفتگی لب ها و همچنین بینی کاملاً برجسته و عقابی شکل خود را نشان میدهد .

در این دسته از بیماران لب پایین به حالت توپر و برجسته دیده می شود و اغلب بیماران از این حالت لب ناراضی هستند . همچنین به دلیل عقب بودن فک بالا ، چین کنار لب تا بینی عمیق شده و در موارد شدیدتر گونه ها حالت برجستگی ندارند در این حالت اگر بدون توجه به ناهنجاری رشد فک بالا بیمار بخواهد اقدام به جراحی بینی کند ، به دلیل آنکه جراح مجبور است بینی را تا حد زیادی کوچک کند راه هوایی بینی تنگ شده و بیمار به سختی می تواند با بینی نفس بکشد و در بعضی مواقع نفس کشیدن با بینی غیر ممکن می شود .

همچنین این بیماران به دلیل کم دیده شدن دندانها و شیار عمیق کنار لب تا بینی ، مسن تر از سن خود به نظر می رسند که هر چقدر میزان این مشکل بیشتر باشد ، تفاوت سن بیمار با چهره وی بیشتر میشود و این دسته از بیماران برای رفع این مشکل به تزریق فیلرها در محل چروکهای لب و پر کردن لب و گذاشتن گونه مصنوعی روی می آورند که علاوه بر آنکه این درمان ها موقتی است ، مشکل را کاملاً برطرف نمیکند و بیمار از نتیجه عمل و ظاهر صورت خود راضی نیست در این وضعیت اگر فک پایین بیمار نیز بیش از حد رشد کرده و جلو زده باشد این وضعیت بدتر شده و مشکل بیمار شدیدتر می شود .

خوشبختانه در حالت های شدید بیمار از لزوم جراحی فک و تصحیح روابط دو فک اطلاع دارد و برای معالجه زودتر مراجعه می کند ولی در حالت های خفیف همانگونه که گفته شد به دلیل عدم آگاهی از درمان اصلی دور می ماند و با انجام درمانهایی که گفته شده ، درمان اصلی را با مشکل مواجه می کند.

درمان : در این بیماران به جای آنکه با جراحی های متعدد و نا بجا علاوه بر آنکه هزینه های زیادی را به وی تحمیل کنیم ، درمان اصلی و درست که شامل جراحی فک بالا و در صورت نیاز جراحی همزمان فک پایین است را انجام دهیم علاوه بر آنکه بینی حالت طبیعی خود را پیدا میکند ( در اکثر مواقع حالت گونه و بینی به حدی طبیعی می شود که اطرافیان فکر می کنند بیمار بینی خود را عمل کرده و معمولاً بیمار پس از جراحی فک از جراحی بینی منصرف می شود )

بقیه مشکلاتی که گفته شد مانند صاف بودن گونه ، عمیق بودن شیار کنار لب تا بینی ، کم دیده شدن قرمزی لب بالا ، برجسته بودن لب پایین ، کم دیده شدن دندانهای فک بالا نیز از بین می رود و در صورت بیمار جوانسازی می شود ( به سن واقعی خود نزدیک می شود )


آدرس مطب : اصفهان خیابان فیض خیابان رحیم ارباب جنب مرکز درمانی روزبه ساختمان آریا طبقه اول
تلفن : 36642982 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

زهرا [ 1393-05-30 ]
باسلام عرض اقای دکتر میخواستم ببینم چطوری بینی کوچک میشه

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیمطالب و مقالاتانیمیشن جراحی اصلاحیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربرنامه هفتگی